Zaman: 01-23-2019, 04:15 PM Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)
Birdamlabilgi.com - Web Master - Download - Paylaşım ForumuPratik ToolBar!
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konu Bilgileri
Cevaplar: 0 İzlenme: 340
Pratik ToolBar!
06-13-2013, 10:40 PM
[Resim: toolbar.gif]
Burada anlatılacak konu bir MDI Form içinde bir toolbar hazırlamaktır. Standart formlar için araç kutusundan ToolBar nesnesini seçerek kolaylıkla toolbar hazırlayabilirsiniz.
ToolBar üzerinde ikonlar bulunan (genelde 16x16 pixel boyutunda) minik command butonlarından yada picture nesnelerinden oluşan bir dizidir. En çok kullanılan menü elemanlarına kolay ulaşım sağlarlar ve form üzerinde güzel görünümleri vardır.
MDI Formlar üzerinde Toolbar oluşturmak için PictureBox nesnesi kullanılır. Araç kutusundan [Resim: picturebox.gif] ikonuna tıklayarak ulaşılabilir. Bu nesneyi MDIForm üzerine yerleştirdiğiniz zaman otomatik olarak formun bir ucundan diğer ucuna yayılacaktır. Yukarı resimde de görüldüğü gibi toolbar olarak PictureBox nesnesi kullanılmıştır. PictureBox üzerine Command Button yada image nesneleri yerleştirebilir ve bu nesnelerin Click yordamlarına gereken kodları yazabilirsiniz. Bu nesnelerden Command Button click olayına içe çökerek yanıt verdiği için görsel açıdan daha hoş bir görüntü verir.

Command Button Üzerine İkon Yerleştirmek

Command Buton iki özellikte olabilir: Standart ve Graphical. Standart butonlar üzerine sadece yazı yazabilirsiniz, yani sadece Caption özelliğini kullanabilirsiniz. Ancak graphical butonlar üzerlerine hem yazı hemde resim kabul ederler. Bu özelliği açmak için, buton üzerinde iken sağ tıklayıp "Properties" i seçin ve Style özelliğini Graphical yapın. Artık butonun Picture özelliğini kullanarak dilediğiniz resmi yerleştirebilirsiniz. Ancak dikkat edin çok büyük resimler koymayın çünkü buton alanı yetersiz ise resmin tamamı görünmez.

ToolBar'da Kullanacağınız Butonlar Hakkında Biraz Öneri

Bu önerilerim kolaylık olması açısındandır:

1. Hazırladığınız ToolBar'a yerleştirdiğiniz command butonları bir Control Array olarak hazırlayın. Bunu nasıl yapacağınıza gelince, ilk butonu hazırladığınızda o'na diyelim ki "cmdKomut" adını verin daha sonraki butonları ilk butondan kopyalarak oluşturun (sağ klik "Copy" ve "Paste" işlemi) ve yeni butonlara da aynı adı "cmdKomut" verin. İlk yineleme de VB size "Do you want to create a control array?" sorusu sorar buna yes yanıtını verince her butona bir index numarası verir. İlk butona "0" sonrakine "1" vs. Bu yolla aynı adda ama farklı işlevlerde olabilen butonlar elde edebilrsiniz.

2. Butonların Click yordamlarında ise aşağıdaki şekilde index seçimi yapın ve hangi butona basıldığı anlaşılsın:

Private Sub cmdKomut_Click(Index As Integer)
Select Case Index
Case 0: 'İndex seçimi yapılıyor
Case 1: 'Buralara butonların clicklere vereceği yanıtı (kodu) yazın
Case 2:
Case 3:
Case 4:
Case 5:
End Select
End Sub

Bu yolla her command butonu için bir Sub kullanmak yerine tek bir Sub ile tüm butonların clicklerini kodlayabilisiniz. Yukarıda kod sayfasına herhangi cmdKomut butonuna çift tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sadece array konumunda bulunan nesnelerin index özellikleri vardır.
« Önceki | Sonraki »
Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir