Zaman: 05-19-2019, 05:21 PM Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)
Birdamlabilgi.com - Web Master - Download - Paylaşım ForumuGİTMESEKTE GÖRMESEKTE O TEKNOLOJİ GERÇEKTEN BİZİM TEKNOLOJİMİZ MİDİR?
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konu Bilgileri
Cevaplar: 0 İzlenme: 510
GİTMESEKTE GÖRMESEKTE O TEKNOLOJİ GERÇEKTEN BİZİM TEKNOLOJİMİZ MİDİR?
06-10-2013, 03:09 PM
“Teknoloji meraklısı” olarak çevresi tarafından nitelendirilen herkes gibi bana da birçok soru geliyor “teknoloji meraklısı” olduğum için. Bu bazen bir laptop bazen bir cep telefonu bazen de hangi saç düzleştiricisini almalıyıma kadar gidiyor. Bizler aslında ihtiyacımız olmayan teknolojiye inanılmaz düşkünüz. Bunu çevremize hatta belki kendimize bile baktığımızda görebiliriz. Örneğin internet paketi olmayan birinin iPhone kullanması ya da hiç oyun ve video izlemeyen birinin One X alması gibi bir durum bu. iPhone 3GS yeni çıktığı zaman Amerika da iphone kullanıcılar arasında bir araştırma yapılmıştı. Bu araştırma da iphone kullanıcılarının %62′si iTunes üzerinden telefonlarına şarkı yüklemeyi bilmiyor veya hiç denememiş kalan %38′lik kısmında %82′si Albüm Kapağı nasıl oluşturulur onu bilmiyordu. Bu özellikle elma logolu laptopları sırf arka kapak ışığı için alan birçok kişinin durumunu anlatıyor. Peki, biz sahip olduğumuz ama kullanmadığımız kullanamadığımız teknolojiye ne kadar sahibiz.

Aslında bir soru cümlesi ile biten yukarıdaki paragrafın sonuna nokta koymamın sebebi cümlenin gerçekten de bir soru olamadığından kaynaklanıyor. Yani evet biz o teknolojiye gerçekte sahip değiliz. Kullanmadığımız teknolojilere sahip olmak şarkıda söylediği gibi “gitemesekte görmesekte o köy bizim köyümüz” olmuyor.Ülkemizde “teknoloji merakı” genelde program kırma, h4ck yapmaya çalışma ve tabii ki korsan yazılım kullanma üzerine kurulmuş ve bu anlam ifade etmiş bir algı. Ben bu algıyı kırmak için bu yazıyı yazıyorum ve yazmaya devam edeceğim. Teknoloji gerçekten ihtiyaç duyduğun anda sana yeni ufuklar ve yeni bir bakış açısı kazandırabilen bir şeydir. Buna en güzel örnekte sanırım GPS teknolojisidir. Öyle bir çaresiz anda yardımınıza koşar ki teknolojiye var olduğu için teşekkür edersiniz. Ya da yolda giderken internetten hızlı feribota bilet almak gibi müthiş bir deneyimdir teknoloji ve geldiği yer; fakat işler hep böyle değildir teknolojinin kötü tarafları da vardır; Buna en güzel örnek artık asla eşinize annenize kız arkadaşınıza ya da patronunuza yalan söyleyemezsiniz, foursquare den yerinizi belirtmek durumunda kalabilirsiniz. Facebook kullanıyorsanız çok ilgisiz bir anda ve yerdeki etiketlenme durumunda da zor anlar yaşayabilirsiniz.

Bunlar işin tabii ki latifesi, teknoloji artık reddedemeyeceğimiz bir şey. İyi yanıyla da kötü yanıyla da hayatımızda var ve olmaya da devam edecek; ama bir “Teknoloji meraklısı” olarak elimizdeki teknolojiyi her ne olursa olsun sonuna kadar kullanmayı ve öğrenmeyi size tavsiye ediyorum. İhtiyacımız olamayan her türlü teknoloji bizi teknolojiye karşı soğutacaktır çünkü ne kadar teknoloji o kadar kafa karışıklığı getirir. Akıllı telefonlarınızın her türlü ayarlarını öğrenin, evdeki fırınınızın buz çözme özelliği olup olmadığını öğrenin ki eşim gibi bu özelliği öğrenmeden evvel kalorifer üzerinde buz çözmeye çalışmayın, Sahip olduğumuz her şeyin kıymetini bilme ve Teknolojinin bize hep güzellikler getirmesi dileğiyle….
alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
« Önceki | Sonraki »
Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir